ponedeljek, 23. junij 2008

Podnebje v Melbourne-u

Ker Avstralija lezi juzno od ekvatorja, so tu letni casi napram Evropskim ravno obratni. Posebnost je tudi v tem, da se letni casi zacenjajo s prvim dnem v mesecu, ne kot je to obicajno v Evropi z 21-tim. Se pravi 1. decembra se pricne poletje, 1. marca jesen, 1. junija zima in 1. septembra pomlad. 21 december je najdaljsi dan v letu, 21. juni najkrajsi, 21 marec in september pa sta jesenko in pomladansko sonocje.
Juzni del Avstralije, kamor spada Melbourn, ima te stiri letne case z milimi in vlaznejsimi zimami, kjer se temperature razen v predelih Avstralskih alp in predelov Tasmanije ne spustijo po ledisce. Poletja pa so praviloma suha in topla.
Tropski sever Avstralije, ki lezi nad juznim povratnikom pa ima v bistvu le dve sezoni - vlazno (noveber - april) in susno (maj - oktober).
Vec nasplosno o vremenu in podnebnju v Avstraliji si lahko pogleda, kdor ga zanima na http://weather.ninemsn.com.au/ ali http://www.cultureandrecreation.gov.au/articles/weather/ .
Kar se tice Melbourne-a pa je posebaj znacilno zelo spremenljivo vreme. Pravijo, da moras imeti tudi poleti vedno pri roki kaksno jopico, saj se kar iz nenada zna vreme spremeniti iz umirjene poletne vrocine v vetrovno ohlajeno. Te hitre spremembe so obicajno povezane s spremembo smeri vetra. Npr. ko poleti pripiha z notranjosti imas obcutek, kot bi nekdo pihal po tebi s toplim fenom, ce pa z oceana pa se ponavadi ohladi. Tako tisti vroci poletni dnevi preko 30°C obicajno neprekinjeno ne trajajo dolgo, vmes se temperatura za kaksnih 5 do 10°C spusti, kar je predvsem prijetno, ce tukaj zivis in delas, saj tako nekako ne dobis tistega obcutka neznosne vrocine. Prijetnemu obcutku pripomore tudi rahla sapica z morja in le 60-65% vlaznost zraka.

Na spodnji tabeli so povprecne vrednosti po mesecih za Melbourne:
Ker je trenutno nasa zima se v Melbourne-u v tem casu dnevne temperature gibljejo okoli 15 in 20°C, nocne pa med 5 in 10°C, trenutna temperatura morja pa je ca. 16°C. Aktualno vremensko napoved lahko sicer tudi spremljate na http://weather.ninemsn.com.au/vic/melbourne/melbourne , tu so tudi na razpolago vse mozne statisticne tabele od povprecnih do ekstremnih vrednosti (glej pod Climate Analysis). Kot vidite nam praviloma ni potrebno praskati ledu z avtomobilskih stekel, se pa zna tudi zgoditi kasna izjema, kot smo jo imeli konec prejsnega meseca, ko se je jutranja temperatura spustila na grozecih 3,5°C (seveda nad niclo) in sem imel na vetrobranskem steklu celo tanko skorjico ledu. Ja to je bil baje najhladnejsi majski dan v zadnjih 25-tih letih. Sicer pa je tu obcutek zime je cisto drugacen, kot smo ga vajeni iz SLO. Ni tiste megle in sivine. Drevje je vecinoma zimzeleno, na drevesih vse polno ptic, od vodnih do pisanih papig, tako da je ze samo od tega obcutek cisto drugacen. Zimo v bistvu obcutis le na nacinu gradnje, ki ga imamo tu doli, saj imajo hise velike steklene povrsine, kar je sicer zelo prijetno, a ker je zasteklitev le enojna se temperature v hisi ponoci hitro uskladijo z zunanjimi. Ja se pac malo bolj pokrijes in stisnes pod odejo, ali pac malo zakuris.

Ni komentarjev: